Krajina elfov, ohňa, ľadu, vodopádov, gejzírov, sopiek a termálnych prameňov fascinuje milióny ľudí z celého sveta. A to za každého počasia! O tom ako si kúpiš najlacnejšie letenky, najlacnejšie ubytko a najlacnejšie potraviny sa dočítaš v mnohých užitočných článkoch na internete. Takisto sa dozvieš kde sa nachádzajú najznámejšie miesta na ostrove, ktoré musíš vidieť a precítiť na vlastnej koži. Island je tak neopísateľne dych vyrážajúca krajina, že nevieš kde skôr pozerať a kam skôr namieriť, aby si všetko stihol a videl miesta, ktoré máš naplánované. Ale ak sa ti predsa len zmestí do tvojho itineráru čosi navyše, napísala som pre teba pár vychytávok, ktoré rozhodne stoja za zviditeľnenie aj popri tých najznámejších miestach na ostrove.
Kam za tuleňmi
Jeden z najväčších zážitkov, ktoré sme si z Islandu odniesli bolo pozorovanie tuleňov v ich prirodzenom prostredí.
Najznámejšie miesto kde môžeš tieto nádherné cicavce zazrieť aj keď len z diaľky, je ľadovcové jazero Jökulsárlón. Na plávajúce tulene s ľadovcami v pozadí sa človek dokáže pozerať celé hodiny. Určite odporúčam ísť na jazero obojživelníkom – z brehu je totiž vidieť len maličkú časť celej tej nespútanej mrazivej krásy. Maličké hlavičky tuleňov vykukujúce z jazera pri ľadovcových kryhách spolu so slnečnými lúčmi alebo nádherným horizontom pri západe slnka, dotvárajú úžasnú scenériu a pohľad na nezaplatenie.
Ak ale chceš tieto krásne zvieratá vidieť ako sa vyhrievajú na slniečku alebo si len tak velebia na skalách, potom nesmieš vynechať pri svojej návšteve Islandu polostrov Vatnsnes. Nachádza sa v severnej časti Islandu, neďaleko od drsných západných fjordov. Jazdí sa tu po prašných cestách, ale klasické auto ich zvládne. Na severe polostrova nájdeš záliv Hindisvík, kde môžeš pozorovať tulene. Ak budeš mať šťastie, tak po pár minútach chôdze pozdĺž pobrežia uvidíš šantiace tulene vo vode alebo ich zbadáš len tak si lebediť na skalách medzi chaluhami. Pri pobreží môžeš natrafiť na tri druhy tuleňov (tuleň obyčajný, tuleň krúžkovaný a tuleň kuželozubý). Ostatné druhy tuleňov zavítajú do tejto krajiny len ojedinele. Tiež sa ich hojne schádza na brehu dediny Osar. Pohľad na tieto úžasné cicavce zblízka je niečo, čo sa rozhodne nenaskytne každému. Pozorovať ich, ale zároveň sa do nich nepliesť – nechať ich v súlade s prírodou.
Pozorovanie veľrýb
Jedným z najunikátnejších zážitkov Islandu je bezpochyby pozorovanie najväčších cicavcov – veľrýb. Výjazd loďou za týmto zážitkom môžeš absolvovať z rôznych islandských prístavov. Šanca uvidieť veľrybu je na Islande veľmi vysoká. Výprava obvykle trvá pár hodín (záleží akú rozsiahlu výpravu si zaplatíš). Ceny nie sú najnižšie, ale určite to stojí za to. Jednotlivé mestá z ktorých prístavov vyplávajú lode nie je vôbec ťažké vyhľadať, po celom ostrove je ich viac ako dosť. Tieto úžasné živočíchy môžeš pozorovať z viacerých miest ako napríklad Keflavík, Reykjavík, polostrov Snaefellsnes, mesto Ólafsvík a severoislandské mestá Dalvík a Húsavík. Ak sa ocitneš na severe, určite odporúčam spoločnosť https://whales.is/. Naša výprava trvala celé doobedie. Obliekli sme sa do špeciálnych odevov, ktoré sú proti vetru ako stvorené a môžem ťa ubezpečiť, že pri pozorovaní v Severnom Ľadovom oceáne nepocítiš žiadnu zimu. Ja, ako úplne najviac zimomriavý človek som bez pocitu chladu dokázala sledovať veľryby celé hodiny. Ak ťa tieto obrovské morské živočíchy uchvacujú tiež tak ako mňa, nesmieš túto výpravu určite vynechať. V islandských vodách najčastejšie uvidíš vráskavce, delfíny a sviňuchy. Spoločnosť, s ktorou sme pozorovali veľryby nám v cene okrem pozorovania umožnila aj rybolov. Do rúk sme dostali udice a mohli sme si nachytať tresky priamo z lode. Kapitán ich potom pekne naporcoval a odchádzali sme so svojimi úlovkami, ktoré sme večer ugrilovali.
Vychytávky na ubytovanie
Island ponúka rôzne druhy ubytovania, preto máš širokú škálu možností, z čoho budeš vyberať. Sú tu rôzne kempy kde môžeš stanovať alebo si ubytovanie rezervovať cez Airbnb a Booking. Či sa už rozhodneš pre kemp alebo zvolíš iný druh ubytovania, vybrala som tri typy, ktoré odporúčam. Nepatria medzi tie najlacnejšie, ale medzi kvalitné určite. Keďže na Islande budeš viac dní, môžeš vyskúšať rôzne kombinácie od tých lacných, až po tie komfortnejšie podľa toho, čo ti tvoj rozpočet dovolí. Tieto tri (penzión, chatka, hotel) sa páčili najviac nám:
Na severe v Siglufjordure odporúčam penzión u bývalého primátora, ktorý sa skladá z dvoch domov. V jednom dome sú tri 2-lôžkové izby so spoločnou kúpeľnou a na poschodí sa podávajú raňajky. V druhom dome sú tiež tri 2-lôžkové izby so spoločnou kúpeľnou, ale v domčeku je aj priestranná kuchynka a na terase gril kde sme si grilovali už spomínané tresky. Toto ubytko je ideálne najmä pre skupinky, keďže celý domček môžete mať len pre seba. Ak si doobjednáš raňajky, tak okrem iného sa môžeš tešiť aj na skvelý domáci chlieb, ktorý pripravuje jeho manželka.
Link na ubytovanie tu: http://www.theherringhouse.com/
Ak budeš hľadať ubytovanie vo Víku jednoznačne odporúčam malé útulné chatky rozmiestnené pri sebe v očarujúcom prostredí, neďaleko Dyrhólaey. Všetky potrebné informácie nájdeš na ich webovej stránke: http://hvoll.com/
Tretie ubytovanie, ktoré odporúčam je Hotel Framtíd v Djupivogur. (www.hotelframtid.com) Krásny interiér hotela vo veľmi vkusnom a familiárnom štýle dopĺňajú útulne izby s dreveným obložením a krásnymi výhľadmi do okolia. Raňajky v tomto malebnom hotelíku sú úplne najlepšie a najrozmanitejšie aké som na Islande jedla.
Islandské špeciality, ktoré musíš ochutnať
Potravinové reťazce Bónus, Netto či Cronan sú cenovo najprijateľnejšie so širokým sortimentom potravín. Na Islande sú obľúbené predovšetkým autogrily na benzínových staniciach, ktoré ponúkajú najčastejšie hamburgery, pizzu, hranolky, sendviče, hot-dogy a podobne.
Ak chceš ochutnať pravé islandské špeciality a prežiť jedinečný gurmánsky zážitok z niečoho nového a nepoznaného, vyskúšaj niečo z týchto jedál:
- Kjótsuppu – vynikajúca, hustá jahňacia polievka (odporúčam reštauráciu pri gejzíroch)
- Skyr – absolútnou lahôdkou je delikátny krém vyrobený zo smotany a kvasinkovej kultúry podobný jogurtu (vyskúšaj osladený cukrom a ovocím)
- Hákarl – miestnou špecialitou je „zhnité“ žraločie mäso nakrájané na malé kocky a podáva sa v dózach s viečkom kvôli silnému zápachu (zapíja sa pálenkou, najčastejšie to je brennivín – 40% alkohol pripravený zo zemiakov dochutený rascou – nazýva sa aj „čierna smrť“)
- Hardfiskur – krehké, na vzduchu sušené mäso tresky
- Losos vyúdený po domácky na sušenom ovčom truse
- Ryby a ďalšie plody mora – rôzne druhy ustríc a mušlí
Vodu dostaneš kdekoľvek samozrejme aj balenú, ale treba povedať, že voda z vodovodu je tu vynikajúcej prvotriednej kvality. Z alkoholických nápojov preferujú Islanďania pivo a vodku. Rovnako ako v iných severských krajinách je možné alkoholické nápoje kúpiť len v špeciálnych obchodoch – aj tá najmenšia dedinka má aspoň jeden taký. Ak na pivo tak jednoznačne pivo Kaldi, priamo zo zdroja. Nevynechaj ochutnávku v najlepšom pivovare ostrova pod garanciou Krušovickeho sládka. Pohár na ,,nekonečnú” ochutnávku stal 1.500,- ISK, Cca. 12,50 EUR. Ako suvenír dostaneš pohár z ochutnávky s logom pivovaru. 😉
Pri najznámejšej drevenej benzínovej stanici sa nachádza reštaurácia, ktorá je špeciálna nie len svojimi vynikajúcimi jahňacími a machovými polievkami, ale hneď pred vchodom ťa privíta jej neobyčajný člen, ktorý je súčasťou reštauračnej rodinky. Je ním veľmi roztopašná koza, ktorú si nie je možné nevšimnúť. Hneď ako vystúpiš z auta privíta ťa svojim mečaním a s túžobným očakávaním, že jej niečo ponúkneš na zahryznutie. Pozor ale na jej prešibanosť. Turisti z nej spravili malú nenásytnú kozičku, ktorá sa vrhá po každom, kto má niečo v ruke. Keď ti v rukách neostane žiadna pochúťka bez váhania ťa naberie na rohy a bude do teba zabŕdať dovtedy, kým jej predsa len ešte niečo neprihodíš. Hneď ako otvoríš dvere na aute budeš mať nového spolujazdca, ktorý sa zo svojho nového miesta ani len nepohne. Aj nám skočila do auta v domnienke, že si s nami pocestuje. Keď sme ju horko ťažko vytiahli von, hneď naskočila do otvoreného kufra chalanom, ktorí si pri aute spokojne jedli svoju desiatu. Takže ak sa ocitneš pri tejto reštaurácií nezabudni na kozu, ktorá striehne za rohom
Hriňovský kostolík na Islande
Vedel si, že Island má slovenský drevený kostolík? Nachádza sa v islandskom Reydarfjördure a spravuje ho komunita troch bratov kapucínov zo Slovenska. Postavili ho v Hriňovej a následne ho rozobrali a previezli na Island. Kostolík je na Islande unikátny, pretože drevo je na tomto kamenistom ostrove vzácne. Drevený kostolík na východe Islandu určite stojí za návštevu.
Petrina zbierka kameňov (Steinasafn Petru)
Ak si nadšencom rôznych druhov minerálov a kameňov tak nevynechaj mineralogické, geologické a botanické múzeum v Stöðvarfjörðuru v regióne Austurland, na východnom pobreží Islandu. O vznik múzea sa zaslúžila miestna obyvateľka Petra Maria Ljósbjörg Sveinsdóttir, ktorá od detstva zbierala rôzne druhy kameňov. Za celý život sa jej podarilo nazbierať okolo 150 druhov minerálov, kremeňov a achátov, ktorých pôvod je spojený s vulkanickou činnosťou na ostrove. Info o vstupe a otváracích hodinách nájdeš na stránke: http://www.steinapetra.is/
Unikátnosť ostrova zachytená na tých najfotografovanejších miestach Isladnu
Super článok a tie fotky sú prekrásne!!!