Zanzibar

Už z diaľky je cítiť vôňu klinčekovej plantáže, ťažkú a korenistú, takmer omamujúcu, až ostrú. Korenie klinčeka je bohatstvom ostrova a jeho silná vôňa je vôňou ostrova. Cesta cez osamelé palmy, ktorých koruny sa vďaka vetru nakláňajú k sebe. Medovo sladká vôňa kvetov, mangovníkov, divokých kávovníkov, vysokej trávy a slnkom zaliateho zeleného ostrova. Vo vzduchu cítiť morskú soľ, piesok oslepujúci v žiari slnka, za ktorým iskrí tyrkysovo modré more. More, všadeprítomné, príliv a odliv ako nádych a výdych. Vlhký piesok pozdĺž vodnej hladiny a vodné vtáky trepotajúce čiernobielymi krídlami. Rytmické africké bubny ako tep srdca ostrova. Sladké ovocné šťavy, ktoré mäkko prúdia ústami a stekajú do hrdla ako kvapky medu.

Obrovské korytnačky, červené opice, delfíny, farebné hviezdice a masajskí bojovníci, strážiaci pokoj zapadajúceho slnka, nad horizontom horúcej Afriky. Ostrov zahalený do rúška otrokárskej minulosti, či ranného detstva Freddieho Mercuryho, člena legendárnej skupiny Queen.

Široké úsmevy hrajúcich sa detí, pobehujúcich a šantiacich sa v zápale hier, so zvedavými, uprenými pohľadmi na cudzincov. Plážoví predavači, ktorí sa neprestajne snažia prilákať čo najviac turistov do ich obchodíkov. Tu predvádzajú svoj bravúrny talent v zjednávaní cien, spokojní, každým podareným úspechom. Ženy zahalené, v typicky moslimských odevoch, z pestrofarebných látok, s africkými vzormi, nesúce na hlavách rôzne druhy ovocia, či tovaru na predaj. Pokojne prúdiaci život v africkom rytme, v slovnom spojení „Hakuna Matata“. Pre ostrov tak typické „Pole Pole“ v sebe nesie pomalé tempo ostrovanov, bez zhonu a bez stresu, ktoré každého naladí na pohodovú dovolenku.

Takýto je Zanzibar. Opojný svojou korenistou vôňou a nespútaný silou Indického oceánu. Oslnivá krása ostrova zaručene pohltí každého, po poznaní túžiaceho návštevníka.

1111 2345678910111213141516171819

Užitočné informácie:

Vstup do krajiny:

Ešte v lietadle dostaneš formulár, ktorý musíš vyplniť a ktorý potrebuješ na vstup do krajiny. Po prílete, v hale vyplníš ešte jeden a až tak sa nasmeruješ k okienku, kde dostaneš do pasu víza  v hodnote 50 USD.

Je nutné mať pripravenú hotovosť, ale aj potrebnú sumu na účte, pretože môžeš byť vyzvaný buď k platbe v hotovosti alebo k platbe kartou. Zoberú ti odtlačky prstov, odfotia a dajú pečiatku do pasu.

Očkovanie:

Pri prílete z Európy nie je povinné žiadne očkovanie. Pri prílete z inej Africkej krajiny, ako je napríklad Keňa, je nutné očkovanie proti žltej zimnici.

Mena:

Na Zanzibare platí tanzánijský šiling (TZS), s ktorým platíš hlavne stravu, či miestnu dopravu. Zmeniť peniaze si môžeš priamo na letisku.

Na ostrove sa však bez problémov dá platiť aj americkým dolárom (USD).

Pozor však na bankovky vydané do roku 2003! Tieto bankovky na ostrove nie sú platné, takže treba mať so sebou bankovky vydané len po tomto roku. My sme všade platili v dolároch, ktoré sme si ešte pred cestou zmenili doma. Je dobré zmeniť si aj menšie bankovky, najlepšie jedno dolárovky, ktoré využiješ pri sprepitnom, nákupoch potravín, či suvenírov.

Pláže:

Či sa už rozhodneš ísť cez cestovku alebo na vlastnú päsť, pred cestou si dobre preštuduj miesto, na ktorom si budeš hľadať svoje ubytovanie. Zanzibar je známy svojou silou prílivu a odlivu, ktorá ovplyvňuje pobrežia. Na východnom pobreží dvakrát denne more ustúpi až na dva, tri kilometre ďaleko a preto je úplne nevhodné na plávanie. Na druhej strane ti však umožní a vytvorí miesto pre objavovanie morského sveta, rôznorodých mušličiek, hviezdic, koralov a ježkov, ktoré by si pri prílive len tak nevidel. Treba tu rátať aj s množstvom rias, ktoré pri odlive zostávajú na pláži. Na východnom pobreží, však môžeš zažiť pravý nefalšovaný Zanzibar, spojený s autentickým životom domácich, určený prílivom a odlivom.

Severné pobrežie je najviac vyhľadávané, pretože tu najmenej cítiť silu prílivu a odlivu. Tu sa môžeš šantiť vo vlnách oceánu aj celý deň a vychutnávať si tyrkysovo modrú vodu, takmer bez nemennej morskej hladiny. Najviac turistami vyhľadávaná je pláž Nunqwi, ktorá sa nesie v znamení hotelov, batôžkárov, obchodíkov, reštaurácií, rôznorodých vodných atrakcií a domácich obchodníkov. Nám sa ale najviac páčila jej sesterská pláž Kendwa, ktorá je široká, rozsiahla, s krásnou zátokou a menej rušiaca turistickým ruchom. Ubytovanie pri tejto pláži môžem len vrelo odporúčať.

53deti 1deti58

Výlety:

Stone Town

Hlavné mesto Zanzibaru v minulosti slúžilo ako brána do čiernej Afriky, ktorou prúdilo na stredný východ korenie a tisíce otrokov. V polovici 18 storočia sa tu predalo až 15 tisíc otrokov, ktorí putovali do Ázie a arabských krajín, v ktorých potrebovali lacnú pracovnú silu. Zrušenie otroctva nastalo až v druhej polovici 19 storočia. Pri svojej návšteve určite nevynechaj miesto bývalého trhu s otrokmi, na ktorom dnes stojí kostol s pamätníkom a kamenným súsoším otrokov, zviazaných reťazami. V miestnom múzeu, kde sú zobrazené fotografie otrokov a spletitá minulosť Zanzibarských sultánov, ma zaujala fotografia sediacej ženy v  arabskom rúchu, zdobenú šperkami a neutrálnym výrazom v tvári. Bola to sultánová dcéra, Sayyida Salima bint Sa´id, ktorá sa pre lásku k cudzincovi, nemeckému obchodníkovi, vzdala svojho postavenia, svojej viery,  bezstarostného života, majetku a spolu s ním utiekla do Hamburgu v nádejí, že práve v tomto meste nájde svoje vysnívané šťastie. Jej životný príbeh je zachytený aj v knihe Hvězdy nad Zanzibarem, ktorú odporúčam všetkými desiatimi. Kde inde, ako práve na tomto ostrove, by sa čitateľ dokázal preniesť do deja a príbehu, ktorý sa naozaj stal.

V samotnom centre, neďaleko hlavnej pošty a rovnakej ulici ako je miestna banka, nájdeš dom slávneho Freddieho Mercuryho. Narodil sa ako Farrokh Bulsara 5. septembra 1946 v Kamennom meste. Tu strávil aj svoje detstvo. Na rovnakej ulici ako je Freddieho dom, sa nachádza miestna banka a obchody so suvenírmi. Ak nemáš rád zjednávanie v bočných uličkách, tak práve na tejto ulici nájdeš pár obchodov s fixnými cenami, kde si v pokoji poprezeráš tovar a nakúpiš všetky suveníry. Odporúčam obchod Memories, v ktorom si okrem iného, môžeš zakúpiť aj úžasnú ocenenú Zanzibarskú kávu. Palác zázrakov sa nachádza približne 15 minút chôdze od domu Freddieho Mercuryho a hlavnej pošty. Oproti palácu sa nachádza niekoľko ťažkých diel namierených na more. Ďalej na západ sa nachádza pobrežie s loďkami miestnych rybárov a pláž s jemným, žltým pieskom.

1079stone town

Trh s ovocím a zeleninou v Stone Towne

trhovisko v Stone Town

Pred domom Freddieho Mercuryho a fotografie z jeho detstva na Zanzibare

Freddie Mercury houseFreddie Mercury

Emily Ruete Said Bin Sultan – princezná zo Zanzibaru

Sayyida Salme aka Emily Ruete

Farma s korením

Pestovanie a spracovávanie korenia tradičným spôsobom uvidíš na výlete „Spice farm“. Tu sa tvoje chuťové poháriky nechajú vyblázniť ochutnávkou rôznorodého korenia, ale aj ovocia. Klinček, biele a čierne korenie, vanilka, kurkuma, muškátový oriešok, koriander, kardamón, škorica, chili papričky, či zázvor. Rozmanité druhy ovocia ako papája, mango, ananás, banány, avokádo, pomelo a chlebovník. To všetko tu môžeš ochutnať a keby ti stále bolo málo, tak miestny domorodec bez istenia vylezie so spevom na palmu a zhodí ti kokos. Druhý domorodec ti ho s radosťou obseká a otvorí. Už sa len napiť a nechať čerstvý nektár veselo stekať dole hrdlom. Na záver ti upletú koruny a košíčky z palmového lístia a odrazu sa ocitneš v rozprávke Madagaskar, kde hlavnú úlohu, kráľa Juliana, budeš hrať práve ty. :) Takto vyzdobený, s plnou taškou suvenírov z miestneho korenia, očarený vôňou plantáži a blaženým úsmevom na tvári, zakončíš tento znamenitý výlet.

koreniekorenie 1korenie 2

Jozani park a Prison Island

Džungľa s exotickými palmami a chránené územie parku, plné afrických drevín a bohatou vegetáciou. Najväčším lákadlom národného parku Jozani, sú voľne žijúce opice guarézy červené. V pralese sa nachádzajú aj rôzne druhy vtákov, kvetov a náučných chodníkov. Prison Island je plný chránených korytnačiek obrovských, ktoré boli dovezené zo Seychel. Okrem obdivovania korytnačiek sa tu môžeš aj šnorchlovať, kúpať a opaľovať na pláži.

jozani 1jozani 2jozani 4jozani 3prison 1prison 2

Lodné výlety

Zanzibar ponúka množstvo plavieb po ostrove, kde budeš spoznávať krásy pobrežia, rôznych malebných zátok a plaviť sa indickým oceánom. Do oblastí, kde sa vyskytujú delfíny v ich prirodzenom prostredí. Šnorchlovanie, úchvatný podmorský svet, tyrkysové farby oceánu, či plavba na tradičnej miestnej drevenej plachetnici, pri západe slnka. Stačí si len vybrať.

123456789101112

Africká pieseň Jambo, ktorej rytmy sa nesú celým ostrovom a roztancujú každého návštevníka. Hakuna Matata priatelia. :)

komentáre k “Zanzibar

  1. Zdravim je to uzasne jak to mate udelane a ty nadherne fotky ihned jsem se tam vzpominkama vratila bylo to super Seychely mne tez okouzlily
    Malinova Radka z Moravy

  2. Krásny článok, keď si to čítam akoby sme tam práve boli. Nádhera, úžasné fotky a tie výlety boli fantastické. Bola to krásna a vydarená dovolenka. :) :)

  3. Ahoj .Super hodnocení. A pro všechny, kteří jej čtou, je víc než pravdivý. Byla to super dovča s příjemnými lidmi z Čech, Moravy i Slovenska. Byli jste fajn dvojka.
    Zdraví Jama Martinková od Blanska, spolucestující.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *