Ethiopian Airlines

Zamykáme byt, kufre nakladáme do auta a smerujeme na stanicu. Pred nami je dlhá cesta, striedajúca rôzne dopravné prostriedky a míňajúca rôzne mestá, štáty, pohoria a moria. Využívame služby vlaku RegioJet, na smere Košice – Bratislava a následne RegioJet autobusu, ktorý nás vysádza priamo na Viedenskom letisku Schwechat. Za sebou máme 6 hodín cesty a stále sme len na samom začiatku. Cieľová destinácia je jasná a lietadlo s nami vzlietne a pristane ešte 3 krát, kým sa ocitneme na mieste.

letisko

Na Seychely sa dá letieť rôznymi leteckými spoločnosťami, my sme sa rozhodli vyskúšať Ethiopian Airlines, s jedným prestupom v Etiópii, v hlavnom meste Addis Ababa. Na check-ine nám vystavili letenky na trase Viedeň – Addis AbabaAddis Ababa – Mahe. Výhodou tejto leteckej spoločnosti je celkom slušná, 23kg povolená hmotnosť batožiny na osobu a 7kg hmotnosť príručnej batožiny, s maximálnymi rozmermi 55x40x23 cm. Samozrejme batožinu stačí odbaviť vo Viedni a vyzdvihnúť až priamo na Mahe. Prvý let trval necelých 7 hodín a let z Etiópie na Seychely ďalšie 4 hodiny. Personál na palube lietadla bol veľmi milý a ústretový a musím vyzdvihnúť vynikajúcu Etiópsku kuchyňu a jedlá, ktoré podávali. Lietam dosť často, ale s chutnejšími jedlami na palube, som sa ešte nestretla. Mierne pikantné, rafinované chute kuracieho mäsa a ryby, zmiešané etiópskym korením, čerstvé ovocie a vynikajúce dezerty, k tomu podávaná pravá Etiópska káva. Naším chuťovým pohárikom bolo veľmi ulahodené a zatiaľ sa u mňa Ethiopian Airlines dostáva na top priečku, v servírovaní palubného občerstvenia. :)

jedlo

Aj ďalšie služby a integrované systémy zábavy, ako sú obrazovky nad každým sedadlom, slúchadlá, rôznorodý výber filmov a hudby, vankúšiky a deky boli samozrejmosťou. K úplnej dokonalosti už len chýbala maska na oči, ktorá padne vhod k dobrému „šlofíkovi“ a štuple do uší. Keď som letela s  Qatar Airways dostali sme aj ponožky a zubnú kefku s pastou, ako bonus. :) V lietadle, cestou na Seychely, sme od letušiek dostali jednoduché tlačivo, ktoré sme museli vyplniť, inak by nás na letisku nepustili cez pasovú kontrolu. Treba uviesť iniciály, domovskú adresu, adresu hotela, v ktorom  budeme ubytovaní a za akým účelom ideme na Seychely. Po pristáti na ostrove Mahe a vyzdvihnutí batožiny, sme postupne prichádzali k pasovej kontrole, kde okrem pasu, colníkovi treba ukázať aj vyplnené tlačivo z lietadla, vytlačenú rezerváciu o ubytovaní s telefónnym číslom a vytlačenú rezerváciu spiatočných leteniek, aby sme získali vstup do krajiny. Colníci si rezerváciu o ubytovaní často overujú priamo na letisku a bez nej vás do krajiny nepustia. Ak ste predtým strávili dlhší čas v Afrike, je nutné predložiť aj potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici. Predtým si každý návštevník pri príchode do krajiny musel zakúpiť VISITOR’S PASS za 22,-USD na osobu, ale to je už minulosťou, takže žiadne poplatky od vás nebude nikto vyžadovať.

letíme

Po kontrole vychádzame z letiska a presúvame sa na maličký domáci terminál, ktorý má len 3 odbavovacie prepážky, pár lavičiek, toalety a bufet. Po predložení pasu a mena hotela, v ktorom budeme ubytovaní, nám vystavili letenky na prelet. Je to jediná pravidelná letecká linka na Seychelách (Mahé – Praslin) a lieta cca 15x denne. Letenky si vieš rezervovať už priamo z domu, cez stránku www.airseychelles.com. Leteli sme malým vrtulovým lietadlom De Havilland DHC-6 Twin Otter, pre celkom 18 ľudí a let trval cca 15 minút. Priestory v lietadle sú dosť stiesnené a  po celú dobu letu, vidno priamo do pilotnej kabíny. Pristávame na malom letisku Praslin Island Airport, nachádzajúceho sa na JZ ostrova a po vyzdvihnutí batožiny, nás už nečaká žiadna kontrola. Po pol hodine cesty z letiska a celkovo 30tich hodinách, odkedy sme zamkli náš byt, dorážame do cieľa. Jupííí, sme tu!!! :) Welcome to Seychelles guys 😉

prelet

Poplatky:

Vlak RegioJet Košice – Bratislava – 9 Eur/osoba

Autobus RegioJet – Bratislava – Viedeň Schwechat – 1 Eur/osoba (lístok sme kupovali asi pol hodinu pred odchodom autobusu, preto taká nízka cena)

Letenky cez Ethiopian Airlines na trase Viedeň – Addis Ababa – Mahe a späť – cca 800 Eur/osoba (letenky sa dajú kúpiť aj lacnejšie, ak vystihneš akciu alebo termín)

Prelet Mahe – Praslin cez Air Seychelles a späť cca 150 Eur/osoba

Pri ceste naspäť sme mali v Etiópii 2 hodinové meškanie letu, teda miesto pôvodných 5 hodín čakania, sme na letisku čakali 7 hodín na nasledujúci let. (letecká spoločnosť nám za 2 hodinové meškanie poskytla jedno jedlo zdarma, v reštaurácií na letisku) Tým pádom sme nestíhali autobus RegioJet z Viedne do Bratislavy, museli sme zobrať taxík za 50 Eur, aby sme stihli IC vlak do Košíc, ktorý stal 20 Eur/osoba

Spolu cesta cca: 1000 Eur/osoba

komentáre k “Ethiopian Airlines

 1. love to read your traveling details stories – you really mention all kind of things and we can learn so much :-)
  love to read about the food on the plane or that they gave you extra socks and toothpaste , lol
  funny how they make sure on the coll passport that you have everything ready even return tickets lol
  pictures are very beautiful and can’t wait for more stories

  1. Ahoj, letisko v Addis Abeba je rozsiahle, v hlavnej časti sme neboli, len v častiach, kde čakáš na prestup ďalšieho letu. Míňa sa tu množstvo národností a kultúr, letisko je dosť preplnené, ledva sme si našli miesto na sedenie 😀 Veľa ľudí prestupuje na svoje ďalšie lety, najviac do Kene a okolitých Afrických krajín. Sú tam kvalitné obchody s kávou – odporúčam kúpiť si na letisku pravú Etiopskú kávu, má úžasnú chuť :)

 2. Dobry den,chcel by som sa spytat ci ste potrebovali ockovaci preukaz na zltu zimnicu pri prestupe v Adis Abebe.My letime 2.3.18 na Seychely s Ethiopian s prestupom v A.Abebe a v Neckermane nam povedali ,ze potrebumeme ockovaci min na zltu zimnicu.Je treba pri vystupeni na letisku v Mahe ockovaci ked iba prestupujem v Etiopii? Velmi pekne dakujem

  1. Dobrý deň, my sme nepotrebovali žiadne očkovanie. Nemám informácie o tom, že by sa niečo zmenilo. Keď sme leteli my, očkovanie bolo potrebné len, keď ste prichádzali z iného štátu v Afrike (tiež sme čakali v A. Abeba na prestup). Očkovaní proti žltej zimnici sme neboli.

 3. Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či preprava medzi ostrovmi nie je lacnejšia loďou. Ďalej, aké sú tam ceny potravín, prípadne typ na dobré ubytovanie. Ďakujem pekne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *