Kréta

Tento úžasný ostrov si ma získal už pri prvej návšteve v roku 2006, kedy som tam ostala aj jednu sezónu pracovať. Odvtedy som na Kréte bola už veľakrát a vždy sa tam rada vraciam. Atmosféru, ktorú má Kréta sa nedá opísať. Treba ju zažiť! Najväčší z gréckych ostrovov na svojom území ukrýva bránu do gréckeho sveta histórie, minojskej civilizácie a rodiska vládcu bohov Dia. Po celom ostrove sa nachádza množstvo historických a kultúrnych pamiatok opradenými starovekými tajuplnými legendami. Na svoje si tu prídu milovníci poznávania a prírody, ale aj plážoví turisti, ktorí si chcú len tak poleňošiť na niektorých z malebných pláži ostrova.

303332

Moje najobľúbenejšie miesta na ostrove:

Elafonisi

Snáď najznámejšia pláž gréckych ostrovov sa nachádza na juhozápade Kréty, 76 km od Chanie. Ľahko sa tu dostaneš autobusom z Chanie, autom alebo organizovane fakultatívnym výletom. Nezabudnuteľnú scenériu vytvára plytká voda, azúrová priezračná farba mora a kombinácia zlatistého až do ružova sfarbeného piesku. Pred plážou je rozsiahle neplatené parkovisko a na pláži sú za poplatok k dispozícii ležadlá so slnečníkmi, šatne, WC a sprchy.

12379

Preveli

Miesto ako vystrihnuté z pohľadnice. Nachádza sa na južnom pobreží ostrova, pod kláštorom Preveli, ktorý je 36 kilometrov južne od mesta Rethymno. Pri pláži sa do mora vlieva krásna rieka, ktorá prechádza okolo radu palmových stromov. Oáza paliem s jasnou zelenou vodou a jemným pieskom pripomína exotickú lagúnu. Bujná vegetácia spolu s riekou, v ktorej sa miesi sladká voda so slanou, vytvára priam čarovnú krajinu. Palmový prales je ukážkou toho, ako si príroda nájde cestu aj do vzdialených končín. Prirodzený výskyt prírodných paliem a rieky pritekajúcej z hôr, robí z Preveli dokonalým prírodným miestom.

1218161317

 

Stavros

V malebnom prístave na polostrove Akrotiri sa nachádza slávna filmová pláž Zorbas beach. Leží oproti strmému kopcu Vardies, ktorý svojim tvarom pripomína ťaví hrb. Preslávila sa tým, že sa tu natáčali záverečné scény filmu “Grék Zorba” s Anthony Quinnom v hlavnej úlohe. Povrch pláže tvorí jemný piesok, s pozvoľným vstupom do mora. Voda žiari tyrkysovou farbou a so zlatistým pieskom vytvárajú krásny farebný kontrast. Vďaka tomu, že pláž je čiastočne skrytá v lagúne a od voľného mora je chránená vysokou skalou, hladina mora je veľmi pokojná.

2326272425

 

Balos

Lagúna Balos leží 60 km severozápadne od mesta Chania. Jedna z najúchvatnejších pláží na Kréte má biely piesok a krištáľovo priezračnú plytkú vodu. Na pláž sa dá dostať buď loďou z mesta Kissamos, väčšinou organizovanými plavbami s možnosťou zastavenia na ostrove Gramvousa. Tu sa ti z benátskej pevnosti naskytne nádherný výhľad na krajinu. Druhou možnosťou je ísť autom po kamenistej ceste a ďalších 20 minút pešo dole k zátoke, ktorá ponúka krásne výhľady na more a rozprávkovú lagúnu.

 

3619222021

 

Agia Triada

Kláštor Najsvätejšej Trojice je jedným z najpôsobivejších kláštorov na Kréte. Nachádza sa na polostrove Akrotiri v severnej časti Nome Chania, 15 km od Chanie. Bol postavený benátskymi mníchmi v 16. storočí. Dnes aktívne podporuje školy, ktoré pôsobia v Chánii. Miestni mnísi učia deti na seminároch a starajú sa o zbierku početných výtlačkov a obrázkov. Funguje tu krétska teologická škola a knižnica. Mnísi vyrábajú svoje vlastné produkty: víno, čaj, med a olivový olej, ktoré tu môžeš ochutnať, aj si ich zakúpiť. Vítaným hosťom je každý návštevník kláštora.

393843414244

Chania

Vďaka romantickej atmosfére, ktorá v Chanii panuje je často označovaná ako „Benátky východu“ a „kráska západu“. Impozantný maják pri vjazde do prístavu hrdo bdie nad vodami Stredozemného mora. Centru mesta dominujú romantické benátske domy a malebné úzke uličky. Prístav je obklopený mnohými reštauráciami a barmi, pôsobivými pamiatkami, múzeami, či remeselníckymi obchodíkmi. Môžeš sa len tak túlať úzkymi uličkami a užívať si nádhernú atmosféru tohto tak impozantného mesta.

865112341

 

Rethymno

Rethymno je tretím najväčším mestom na ostrove Kréta. Leží na severnom pobreží, 80 km západne od hlavného mesta Heraklion. Z veľkých miest ostrova má pláž vo svojom centre len Rethymno. Hlavnou atrakciou mesta je benátsky prístav s pevnosťou Fortezza, mólom a majákom. Úzke uličky starého mesta, príjemné kaviarne a reštaurácie sú ideálne miesta na romantickú večeru, prechádzky či nákupy suvenírov.

IMG_20190610_151240910

Ako chutí Kréta?

Nezostávaj uväznený v rezortoch pri all inclusive, ale navštív malé rodinné podniky a taverny, kde sa k tebe domáci budú správať veľmi priateľsky a svojim vynikajúcim jedlom opantajú tvoje chuťové poháriky. Postarajú sa o teba ako o najlepších kamarátov a všadeprítomná atmosféra pohody a potešenie z lahodného jedla ťa naplnia ešte silnejšími emóciami.

Top jedlá, ktoré musíš ochutnať

Moussaka – nákyp z baklažánu, mletého mäsa a bešamelovej omáčky

Choriatiki – vychýrený grécky šalát z rajčín, uhoriek, šalátu, cibule, olív, slaného syru feta a kvalitného olivového oleja

Tzatziki – dressing z bieleho jogurtu, uhorky a cesnaku

Pasticio – makaróny zapečené s mletým mäsom a omáčkou

Souvlaki – opečené mäso na špíze či v pita chlebe s paradajkami, cibuľou, tzatzikmi a hranolčekmi

Gyros – bravčové, jahňacie alebo kuracie korenené mäso, opekané na ražni

Fasolatha – tradičná grécka polievka z bielej fazule, paradajok, cibule, mrkvy a zeleru

Obľúbené sú aj ryby a morské plody, kyslá rybia polievka či sladký koláč Baklava. Nevyhnutnou súčasťou krétskej kuchyne je olivový olej, veľa zeleniny, strukoviny, kozí syr, čerstvé bylinky a chlieb. Ako dezert sa často servíruje čerstvé ovocie. Typické nápoje sú káva, víno, pivo, ouzo, raki a metaxa, ale aj čerstvé pomarančové šťavy.

456123IMG_20190910_19014928IMG_20190605_202829IMG_20190610_100909

Publikované v rubrike Kréta

Komentáre k “Kréta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *