Práca na ostrovoch

Moja cesta začala, keď som ukončila strednú školu cestovného ruchu a po roku stráveného v Prahe a následne ďalšom roku v Anglicku, ma vietor privial aj na slnkom zaliatu Krétu, kde som požičiavala motorky a predávala fakultatívne výlety po ostrove. Práca na ostrovoch však väčšinou trvá len na obdobie sezóny, kedy je najväčší nával turistov. Chcela som spoznať čo najviac miest a tak som začala pracovať ako animátorka v hoteloch, na Malorke a na Cypre, neskôr opäť na Malorke.

práca Kréta

Chceš vedieť o tejto práci niečo viac? Si mladý, nespútaný človek, bez záväzkov, plný energie, pozitívneho myslenia a kreativity, ktorý nechce sedieť doma na zadku, chce spoznávať rôzne krajiny, zabávať ľudí a zažiť kopec dobrodružstiev a zábavy, no zároveň sa nebojí nových výziev a ťažkej práce? Tak čítaj ďalej :)

Niektorí ľudia si pod pojmom animátor predstavia človeka v nádhernom prímorskom prostredí, ako sa opaľuje na pláži a užíva si mesiace plné slnka a leňošenia. Opak je však pravdou. Áno si v nádhernom prímorskom prostredí, pri pláži, ale čas na oddych máš len jeden deň v týždni. Ostatné dni si maximálne vyťažený, unavený a tvoj pracovný harmonogram sa neustále točí okolo hotelových hostí. Základom pre túto prácu je tvoj pozitívny postoj a úsmev na tvári. Nikto predsa nechce vidieť zachmúreného animátora, ktorý unudene a nevraživo pozerá na hostí, ktorí prišli dovolenkovať. Musíš mať chuť a motiváciu pracovať s ľuďmi, vzťah k deťom, organizačné schopnosti, aktívny vzťah k športu, vedieť improvizovať, komunikovať, pohybovať sa na javisku a vedieť jednať s hosťami aj v psychicky náročných situáciách.

detské aktivity

Často krát pri príchode do hotela sa stáva, že dostaneš najprv šok z toho, keď ti ukážu miesto, kde budeš ubytovaný niekoľko nasledujúcich mesiacov. Väčšinou je to jedna izba, o ktorú sa musíš deliť s ďalšími svojimi kolegami a je jedno akého pohlavia ste. Všetci ôsmi pekne natlačení v izbe s poschodovými posteľami a jednou malou kúpeľňou. Stalo sa mi aj to, že ma čakala úzka chodba a 3 „izby“ pre animátorov. Teda ak sa to dalo nazvať izbami. Tá moja vyzerala asi tak, že to bola miestnosť o rozlohe pár metrov bez okna, kde sa nachádzala posteľ a jedná stolička. Dvere nemali zámok a zatvárali sa štýlom uzamknutia kladky s kľúčikom, ako keď si doma zatvárate pivnicu v paneláku, teda zvnútra sa nedali vôbec zamknúť. Na konci chodby v rohu sa nenápadne skrývala jedna stará zaprášená skriňa, o ktorú nastal boj kto si ju získa do svojej krásnej komnaty. Ani neviem ako, ale ocitla sa v tej mojej a ja som sa cítila, ako hrdý africký domorodec po úspešnom love, keď si do svojho príbytku pýšiac sa, prinesie ulovené zviera. Tak sa moje oblečenie mohlo krásne vynímať v skrini, namiesto kufra, celé tie mesiace. Ak čakáš, že budeš ubytovaný v krásnej nablýskanej izbe, ako ostatní hostia, rovno na to zabudni. Aj keď, môže sa stať aj výnimka, ako mne, keď som pracovala v zimných mesiacoch na Cypre a mala som k dispozícií hotelovú izbu, z dôvodu neobsadených izieb v hoteli.

denné aktivity

Ako začína teda pracovný deň animátora? Vstáva sa pred 9 hodinou ráno a hneď po raňajkách si už nastúpený na denné aktivity. Každý má na starosti niečo iné, jeden sa zaoberá hrami s deťmi, iný má na starosti športové aktivity pre dospelých alebo iné z mnohých aktivít, ktoré sa striedajú počas celého dňa. O 13 hodine máš prestávku na obed a o 15 už opäť zarezávaš ďalšie tri hodiny. O 18 máš menšiu prestávku na osobnú hygienu, rýchle sa prezlečenie a o 19 už stojíš pred reštauráciou, kde oslovuješ hostí a pozývaš ich na večerný program. Potom sa rýchlo navečeriaš a o 21 už začínaš večerný program, ktorý sa skladá z minidiska pre deti, bingo hry pre dospelých a večerných show programov. Každý večer sa organizuje iný program, napríklad muzikály, programy s účasťou hostí, tanečné show a sketch-show atď. Program sa končí približne o polnoci, potom sa ešte venuješ hosťom a keď pomaly odchádzajú spať, ty ešte ostaneš nacvičovať program na ďalší deň, pretože cez deň nemáš kedy, keďže máš nabitý pracovný program rôznymi aktivitami. Bežne chodíš spať až okolo 4 nadránom, pretože ťa hostia môžu ešte zavolať na diskotéku alebo sa spolu s ostatnými animátormi chceš zabaviť a potom spíš len pár hodín. Doteraz nechápem ako som takto vydržala fungovať celé tie mesiace, s jedným dňom voľna v týždni. :)

vystúpenia

Prečo sa máš stať animátorom?

Napriek náročnosti a fyzického aj psychického vyťaženia, toto obdobie môžem zaradiť medzi jedno z tých najkreatívnejších v mojom živote. Napíšem ti rovno 3 dôvody, prečo by si sa mal rozhodnúť práve pre toto povolanie:

  1. Práca animátora ti umožní cestovať a spoznávať rôzne krajiny. Nie si viazaný na jedno miesto, takže každú sezónu sa môžeš realizovať striedavo, aj vo viacerých prímorských destináciách.
  2. Spoznáš množstvo zaujímavých ľudí, zažiješ kopec zábavy a dobrodružstiev, zdokonalíš sa vo svojich jazykových znalostiach, svoje voľné dni stráviš na pláži pri mori alebo spoznávaním ostrova, ale čo je najpodstatnejšie, získaš nové priateľstvá, niektoré aj na celý život.
  3. Je to finančne atraktívne zamestnanie. Nie, nezarobíš milióny a ani tisíce. Ale keďže ubytovanie a stravovanie máš v hoteli zadarmo, celý svoj zárobok si môžeš odložiť a investovať ho napríklad do ďalšieho cestovania, už za cieľom tvojej dovolenky :)

animátori

Toto obdobie bolo pre mňa veľmi prínosné a dalo mi možnosť realizácie a slobody. Dva roky v dvoch rôznych krajinách a následne nato ďalšie dva roky, plné sezónnych letných, či zimných prác, ako animátorka v rôznych prímorských destináciách. Teraz žijem na Slovensku a odtiaľ aj so svojim manželom plánujeme a organizujeme rôzne dobrodružné cesty a dovolenky s cieľom spoznať čo najviac miest a kultúr našej krásnej Zeme. Pretože svet je ako kniha a tí, čo necestujú, čítajú z nej len úvodnú stránku.

Ak sa chceš dozvedieť viac o práci animátora, neváhaj a napíš do komentára pod článkom, určite rada pomôžem a poradím, ako na to 😉

Publikované v rubrike Tipy

komentáre k “Práca na ostrovoch

  1. Wau, vždy som chcela vyskúšať pracovať ako animátorka, no vidím, že je to riadna makačka, ale keď pozerám na tie fotky plné radosti a úsmevu tak to určite stojí za to :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *