Majestátny Angkor

Na svete existujú veľkolepé stavby postavené v časoch minulých, ktoré fascinujú celý svet už stáročia pred nami a nechávajú ľudí stáť v nemom úžase svojou pompéznosťou a impozantnou architektúrou. Chichen Itza, Kristus Spasiteľ, Veľký čínsky múr, Machu Picchu, Petra, Koloseum, Tádžmahal a Chufuova pyramída sa s veľkou hrdosťou hlásia medzi novodobých 7 divov sveta. V ďalekej Ázií existuje 8 div, tajuplný a okúzľujúci Angkor, ktorý je srdcom Kambodže a je obklopený chrámami postavenými uprostred džungle. V 9. až 14. storočí to bolo hlavné sídlo obrovskej Khmérskej ríše a dnes je Angkor rozsiahlym biologickým parkom na ktorom sa nachádzajú tajomné chrámy, veže s kamennými tvárami, prepracované zdobené monumenty a reliéfy, na ktorých sú zobrazované realistické scény zo života Khmérov. Tento rozsiahly komplex sa nachádza v meste Siem Reap a my sme si ho samozrejme nemohli nechať ujsť.

Z prímorského mesta Sihanoukville ležiaceho na juhu Kambodže kde sme strávili prvý týždeň nášho pobytu už netrpezlivo čakáme na vnútroštátny let na malom letisku, ktoré sa skôr podobá na malú zaprášenú dedinku s plochou menšou ako naše najmenšie letisko na Slovensku. V malej miestnosti letiskovej haly spolu s domácimi Kambodžanmi pozorujeme jedno malé lietadlo, ktoré práve pristálo a konečne dodáva letisku tu správnu podobu, keďže doteraz sme žiadne lietadlo nespozorovali. S malou dušičkou nastupujeme doň, hľadáme svoje miesta a usádzame sa. Dve miesta v rade na jednej strane a dve na druhej, dokopy tak 100 miest v celom lietadle. Usmievavá letuška ukazuje bezpečnostné pokyny a my sa modlíme aby sme bezpečne prileteli na miesto. Podarilo sa. Po 40 minútach letu už pristávame na letisku v Sieam Reape. Ubytovali sme sa v centre mesta v hoteli FCC rezort & restaurant, ktorý bol bývalou rezidenciou francúzskeho guvernéra. Večer vyrážame do rušného centra mesta, ktorého ulice sú preplnené turistami z celého sveta. Usádzame sa v jednej z mnohých reštaurácií na svetoznámej Pub Street a objednávame si Kambodžské špeciality, ktoré s nadšením ochutnávame a popíjame kambodžské najznámejšie pivo Angkor. Po vynikajúcom jedle sa presúvame do baru Red Piano, ktoré svojho času preslávila Angelina Jolie, ktorá tu trávila večeri po filmovaní. Našej pozornosti neuniklo jedinečné vystúpenie tradičných tancov Apsár a hrdé nápisy „ Khmer and proud of it“ na tričkách zamestnancov reštaurácie Temple.  Tanec je dôležitou súčasťou kambodžskej kultúry. Tanec Apsár bol predvádzaný pre kráľa Angkoru a bohov, ktorých uctievali. Pri klasickom khmérskom alebo dvornom tanci tanečnice stvárňujú príbehy z eposu Reamker. Khmérsky ľudový tanec pomocou prírodných rekvizít vypovedá príbehy každodenného života s duchovnou tematikou. V súčasnosti je v turistických destináciách usporiadaných množstvo tanečných predstavení.

DSC_0544

Na druhý deň ráno už vyrážame smer majestátny Angkor. 1000 rokov starý chrámový komplex, rozprestierajúci sa na ploche 32 km².  Miesto, ktoré je tak veľkolepé, že ho navštevujú státisíce turistov ročne z celého sveta.  Náš tuk tuk nás vysádza pri vstupnej bráne, kde už stovky turistov čakajú stojací v rade na vstupné lístky. Pri okienkach nás úradníci pekne vyfotografujú na náš tzv. Angkor Pass, za ktorý zaplatíme 20 USD na osobu a deň. Vstup samozrejme platí len pre cudzincov, samotní Khméri totiž v Angkor Wate žijú a obchodujú – predávajú turistom suveníry a tiež sa tu konajú aj rôzne svadobné, či modlitebné obrady.

143 16

Prechádzame cez Victory gate tzv. Víťaznú bránu, ktorá je vstupnou bránou do hlavného mesta Angkor Thom v ktorom žil kráľovský dvor, kňazi a vysokí úradníci. Brány vedúce ku kráľovskému námestiu a palácu sú vysoké 23 metrov a pozostávajú zo štyroch tvárí boha Lokešvara. Na každej strane brány pozorujeme trojhlavého slona strážiaceho čas, na chrbte ktorého sedí jeho pán, kráľ bohov Indra. Cesta pokračuje cez most zdobený po ľavej strane sochami bohov a pravej strane sochami démonov. Všetky tieto sochy držia mystického hada s piatimi hlavami. Chrámový komplex je tak veľký a rozsiahly, že ak chceš prejsť všetky chrámy poriadne, musel by si tu zotrvať minimálne týždeň. My sme mali na Angkor vyhradný len jeden deň, takže najlepšou možnou alternatívou bolo požičať si bicykle. Náš kambodžský sprievodca Bun Lem zvolil málo navštevovanú trasu turistami, takže sme si našu jazdu na bicykloch mohli vychutnávať naplno medzi šumiacimi sa storočnými stromami, ktoré nás chránili pred ostrým slnkom a robiť si časté prestávky pri jednotlivých nádherných chrámoch mesta a vnímať úžasnú atmosféru starobylých kamenných stavieb a chrámov Angkor Thomu. Uprostred tohto štvorcového mestského komplexu sa nachádza chrám Bayon, ktorý nadväzuje na typ pyramídových chrámov symbolizujúcich posvätnú hinduistickú horu Méru, ale odlišuje sa množstvom veží a  zo všetkých štyroch strán je zdobený obrími tvárami. Vyznačuje sa aj reliéfmi, na ktorých sú zobrazené realistické scény a detaily každodenného života Khmérov. Prechádzame okolo ďalších chrámov ako je Baphuon, Terrace of the Elephants a Terrace of the Leper King a našu doobedňajšiu prehliadku na bicykloch končí východ cez krásnu bránu South gate. Na obed sa zastavíme v klimatizovanej reštaurácií v ktorej si opäť vychutnávame známe khmérske jedlá a po obede už pokračujeme v našej prehliadke na tuk tuku.

1 2 6 7 8 9 10 11

Uprostred džungle prichádzame k chrámu, ktorý najviac preslávila Angelina Jolie vo filme Tomb Rider  ako Lara Croft, koreňmi obrovských stromov prepletený Ta Prom. Slúžil ako budhistický chrám a univerzitné centrum. Obklopujúci prales ho postupne úplne celý pohltil a na stenách a stropoch sa plazia korene mohutných stromov, ktoré objímajú celý chrám už stovky rokov. Pri našej prehliadke pokračujeme v chrámoch Banteai Kdei a Prasat Kravan a pomaly sa dostávame k tomu najslávnejšiemu národnému symbolu Kambodže a zároveň aj najväčšiemu chrámovému komplexu na svete –  Angkor Wat. Túto najznámejšiu pamiatku nechal postaviť kráľ Súrjavarman a bola zasvätená bohovi Višňovi. Chrámový komplex je postavený na obdlžníkovom území 1 500 x 1 300 metrov a jeho rozloha 2km2 ho robí najväčšou náboženskou pamiatkou na svete. Za vnútornými hradbami žil kráľ, jeho dvor a chrámový personál. Od roku 1863 je Angkor Wat zobrazovaný na vlajke Kambodžského kráľovstva a je zapísaný aj na listine kultúrneho dedičstva UNESCO.

74 5 13

Kambodžania zbožňujú krásu svojej zeme a sú láskaví, veľkorysí a hlboko uctievajúci svoju kultúru,  tradície a budhistické zásady, ktoré majú veľmi bohatú históriu datovanú mnohými stáročiami dozadu. Budhizmus je založený na učení princa Siddhárta Guatama, ktorému na začiatku života bolo prorokované, že sa stane buď veľkým vojenským vládcom alebo duchovným vodcom. Jeho cesta životom na ktorej sa hľadal, praktizoval meditáciu a svojimi schopnosťami pomohol svojej zemi, dosiahol osvietenosť a stal sa Budhom. Kambodža je plná budhistických kláštorov v ktorých žijú mnísi. Počas nášho pobytu sme niekoľko takých kláštorov, chrámov a pagod navštívili, ktoré ma fascinovali svojimi veľkými sochami, maľbami na stenách či energiou, ktorá z nich išla. Pri osobnom kontaktne s mníchmi treba rešpektovať ich tradície. Je zakázané sa ich dotýkať, aby si zachovali svoju duchovnú čistotu. Mnísi sú spoločnosťou veľmi rešpektovaní a často krát ich ľudia odvezú zadarmo domov, pomáhajú im jedlom, či finančnými darmi. Je možné ich pozorovať pri ich meditácií či rôznych činnostiach, ktorými sa denne zapodievajú v pagodách. Veľkej a vzácnej chvíli sa nám dostalo, keď sme dostali požehnanie od staršieho mnícha, ktorý nám vykonal rituálny obrad, ktorý bol pre nás veľmi výnimočný. V Khmérskom jazyku  vyslovoval modlitby, pred sebou držal misku s posvätenou vodou, ktorou nás požehnával. Celý obrad trval asi 15 minút a nakoniec nám na zápästie navliekol posvätenú červenú šnúrku, ktorá nás má chrániť pred zlými duchmi a dodávať silu a energiu.1 (1)14 152

Nové skúsenosti, zážitky, cesty, po ktorých som kráčala vo mne zanechali tie najpríjemnejšie pocity. Pohltila ma kultúra, jedlo, náboženstvo, všetci ľudia navôkol, ktorí ma svojou prirodzenosťou úplne ovládli. Zanechávam za sebou trasu, ovoňala a pochopila som túto krajinu a srdcu dodala sviežosť z videného a počutého. Žijeme v nádhernom svete, ktorý je plný krásy, pôvabu a dobrodružstva. Tých dobrodružstiev, ktoré môžeme prežiť, sú bez konca, pokiaľ ich hľadáme s otvorenými očami.

Malá ukážka z našich ciest :)

komentáre k “Majestátny Angkor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *