Seychely

Sedím v lietadle a predo mnou sa vynára najmenšia africká krajina, ktorej ostrovy pripomínajú hrsť kamienkov hodených do Indického oceánu. Sú miesta, do ktorých sa človek zamiluje hneď pri prvom kontakte, pri prvom kroku, po vystúpení z lietadla. Jedno z takýchto miest, ktoré ma očarilo svojou rajskou prírodou, sú Seychely. Ostrovy ukryté v Indickom oceáne, ktoré patria medzi jedno z posledných miest, ktoré ešte nezachvátila masová turistika. V sebe zahŕňajú 115 ostrovov a najznámejšie z nich sú Mahé, Praslin a La Digue. Kto hľadá stabilné teplé rovníkové počasie, pláže s bielym pieskom, krištáľovo čistý oceán, nadčasovú krásu miestnej fauny a flóry, ohromujúce žulové bralá a obrovské korytnačky, prechádzajúce sa priamo pred vašimi očami, tak je na správnom mieste.

1 35 32

Modrá ako symbol mora, žltá dotýkajúca sa slnečných lúčov, červená symbolizujúca ľudí, biela spravodlivosť a zelená krajinu. Krajinu, na ktorej Matka Zem svojimi krásami rozhodne nešetrila a do vienka jej nadelila všetky krásy a rajské zákutia, ktoré tu človek intenzívne vníma všetkými svojimi zmyslami. Takto môžem opísať vlajku tejto fascinujúcej rajskej krajiny, ktorej farby sa rozpínajú smerom doprava hore, čo znamená rast. Vedeli ste, že na zachovanie tejto panenskej prírody vláda obmedzila počet lôžok pre turistov a vydala nariadenie, že žiadna stavba nesmie byť vyššia ako palma? :) Tu si svoje prírodné krásy nesmierne vážia a až polovicu rozlohy krajiny tvoria národné parky, dva z nich sú dokonca pod ochranou UNESCO.

Kvety vo vlasoch, vanilková plantáž, najväčšie kokosové orechy na svete, šťavnaté ovocie, štebot exotického vtáctva, more plné farebných rýb a koralov. Kreolská hudba dochutená africkými rytmami a bohatá zeleň navôkol. Nerušiaca izolovanosť miestnych luxusných hotelov, usmievavé tváre detí a ústretovosť miestnych obyvateľov. Kde inde, ako na tomto mieste, môžem zažívať tieto, tak intenzívne pocity šťastia, nesmiernej harmónie, radosti a pozitívnej energie?

4 31 5

Som taký malý snílek, veriaci na morské víly, tešiaci sa z nočnej oblohy plnej hviezd a fosforujúcimi planktónmi v mori, za splnu mesiaca. Milujem prechádzanie sa po pláži s chodidlami zaborenými v piesku, s vánkom vo vlasoch a polepenými rukami od šťavnatého ovocia, ktoré tu chutí úplne inak, tak Božsky. Prechádzam pralesom, skúmam rozmanitosť miestneho rastlinstva a živočíšstva, ktoré tu nerušene žije svojim každodenným životom. Každým nádychom do mňa vchádza kyslíková explózia z okolitých paliem rozprestierajúcich sa až k nebesiam. Pomaly rozhŕňam palmové listy a ocitám sa v rajskej záhrade, plnej týchto tak pompéznych stromov. Milujem palmy a ich energiu vychádzajúcu zo zeme. Sú to stromy života a životnej sily. Žiaduce na pohľad, s vynikajúcimi najväčšími plodmi na svete. Prichádzam na pláž, k rozpáleným zrnkám piesku, ktorého odtiene bielej sa trblietajú v lúčoch slnka. Ponorím sa do číreho mora pripomínajúci kryštál a pozorujem rozmanitosť podmorského sveta, ktorý má fascinuje stále viac a viac. Prehodím si malý batoh cez plecia,  nasadám na bicykel a vyberám sa preskúmať všetky krásy a zákutia ostrova. K môjmu bicyklu sa pridáva malý miestny havkáč, ktorý sa rozhodol nasledovať ma počas celej cesty, cez vanilkovú plantáž, až k jednej z najkrajších pláži sveta, ktorá svojou krásou bola námetom nejedného filmového plátna a stala sa najfotografovanejším miestom na svete. Prichádzam k obrovským ružovým skalám a žulovým bralám, ktoré roky formovala príroda. Môže takto nejako vyzerať pozemský raj? Nasadám na loďku a plavím sa za ďalším dobrodružstvom. Vyloďujem sa na okolitých ostrovoch, ktoré sú domovom najväčšej kolónie vzácneho vodného a ostrovného vtáctva. Prichádzam k zrúcaninám starého koloniálneho domu, obklopeného pralesom kokosovníkov a spoločenstva obrovských korytnačiek. Obed si spestrím vynikajúcim BBQ podávaným priamo od miestneho kapitána loďky, na ktorej sa plavím medzi ostrovmi. Poobede sa môj zážitok z týchto miest zväčšuje pri potápaní, pri ostrove St. Pierre a lovením mušlí z podmorskej hladiny. Večer nás už čaká vyzdobený stôl na pláži, s romantickou atmosférou a vynikajúcim jedlom. Dní plné znamenitého dobrodružstva, slnečných lúčov, morského vzduchu, malebných zátok a dúhovým podmorským svetom. Takéto sú Seychely. Nespútané, rozmanité, vábivé, s príchuťou raja.

7 8 29 6

Ostrov Praslin

Najväčším a hlavným ostrovom Seychel je ostrov Mahé, s hlavným mestom Victoria. Sústreďuje sa na ňom najväčšia časť obyvateľstva, turistického ruchu, hotelov a obchodov. Na Mahé je veľmi veľa krásnych a očarujúcich miest, ale my sme sa rozhodli ubytovať na ostrove Praslin, ktorý je od Mahé vzdialený len 15 min. lietadlom alebo 1. hodinu rýchlostnou loďou. Je úplne ideálnym východiskovým bodom na výlety k okolitým malým ostrovčekom. Pozdĺž pobrežia sa striedajú malebné zálivy s krásnymi, dlhými plážami a práve na tomto ostrove sú hneď dve z nich, (Anse Lazio a Anse Georgette) zaradené medzi TOP 10 pláži sveta.

37 4124 43

Anse Lazio

Je najznámejšia na ostrove a právom považovaná aj za najkrajšiu pláž ostrova, ideálna na kúpanie a šnorchlovanie. Na pláž sa dá dostať buď autom, taxíkom alebo autobusom na konečnú zastávku Anse Boudin. Odtiaľ sa už musí ísť asi tak 20 minút pešo. Chvíľu lesom, stúpať do prudkého kopca a potom už po slnku, dolu z kopca. Je to síce trochu únavné, ale za tu námahu to rozhodne stojí. Nachádza sa tu parkovisko pre autá a dve drahé reštaurácie. Pláž je dlhá, s mäkkým bielym pieskom, obklopená žulovými skalami, tak typickými pre Seychely. Lemovaná palmami, s miernym vstupom do mora, s krištáľovo modrou vodou. Aj keď sa tu nachádza viac ľudí, pláž nie je vôbec preplnená a stále máte pocit, akoby ste tu boli sami. Šnorchlovanie je tu naozaj úžasné a podmorský svet s koralmi a húfmi exotických rýb je jednoducho nádherný.

23 9 10

Anse Georgette

Jemný piesok, žulové útesy a vynikajúce podmienky na kúpanie ponúka ďalšia pláž, ktorá patrí k tým najkrajším na svete. Prístup na túto pláž je možný cez luxusný hotel Lemuria Resort na SZ výbežku ostrova. Musí sa prejsť hotelovým areálom a k tomu je nutné mať dopredu zariadené povolenie. Neplatí sa za to nič, ale deň dopredu sa treba nahlásiť buď telefonicky alebo emailom na info@lemuriaresort.com. Do emailu treba uviesť meno, počet osôb, dátum, čas, národnosť a hotel v ktorom ste ubytovaní na Prasline. Bez toho vás dovnútra nepustia a to by bola naozaj škoda. Areál je obrovský a cesta od brány k pláži Anse Georgette vedie po chodníku, okolo 18 jamkového golfového ihriska, jediného na Seychelách. Určite si nenechajte ujsť najkrajší výhľad, ktorý je od jamky 15 😉

12 13 11 10

Ďalšie pláže, ktoré stojí zato určite vidieť sú Anse Takamaka, pláž pri luxusnom hotelovom rezorte Raffles a pláž Côte D’Or. Hlavná pláž ostrova Praslin, ktorú lemujú hotely a penzióny, je málokedy preplnená. Grand Anse / Gold Coast je oslnivo biela pláž s krištáľovo čistým morom, je to ideálne miesto na kúpanie a vodné športy.

15 16 17 28 27 42

Vallée de Mai 

Uprostred ostrova sa nachádza chránený tropický prales s preslávenou rezerváciou Vallée de Mai (Májové údolie). Vstup je 20 eur na osobu (340 SCR). V národnom parku sa nachádza 6 rôznych druhov paliem, ktoré sa vyskytujú len na Seychelách a žijú tu i vzácne čierne papagáje a zriedkavé morské vtáctvo. Rastú tu unikátne a najväčšie kokosové palmy endemického druhu, ktorých plody sú netradičné orechy Coco De Mer (Morský kokos). V minulosti si námorníci, ktorí objavili tento palmový háj mysleli, že objavili Rajskú záhradu a že tieto vzácne plody Coco De Mer sú práve to zakázané ovocie, pre ktoré vyhnali Adama s Evou z raja. Hovorí sa im i Šalamúnove orechy, môžu vážiť do tridsať kilogramov a svojím vzhľadom pripomínajú ľudské pozadie alebo ženské lono. Kokosy plodia len samičie stromy, samčie stromy majú dlhý kvet v tvare penisu, ale kokosy na nich nenájdete. Rozoznať samčiu palmu od samičej sa dá až po 25 roku palmy. Dožívajú sa aj 700-800 rokov. Na palme môže byť až 50 orechov. Zaujímavosťou je, že vo vnútri orecha nie je kokosové mlieko ako poznáme, ale jeho dužina sa tiež zužitkováva na jedlo. Ročne sa zozbiera okolo dva tisíce orechov a všetky sú prísne evidované. Každý z nich ma svoju registračnú známku a cena jedného orecha sa môže vyšplhať aj na 300 eur. Neoznačené orechy pri vývoze z krajiny, budú na letisku hneď zabavené, takže si dajte pozor len na vývoz legálne zakúpených orechov. Orech Coco De Mer sa stal národným symbolom a jeho obrázok dostanú turisti v podobe pečiatky vyrazenej do pasu po prílete na Seychely. Môžeme ho tiež nájsť v podobe zlatých šperkov, či rôznorodých suvenírov. Ani ja som neodolala a kúpila si jeden takýto hand made šperk zo zlata a mušle od www.kreolorseychelles.com.

44 45

Ostrovy Cousin, Curieuse a St. Pierre

Nezabudnuteľným zážitkom je spraviť si lodný výlet na okolité ostrovčeky pri Prasline. Ostrov Cousin je od roku 1968 uznávaný ako prírodná rezervácia, ktorá je domovom najohrozenejších druhov endemického vtáctva. Prístup na územie rezervácie je turistom umožnený od pondelka do piatku. Prehliadka so sprievodcom trvá 75 minút. Ostrov Curieuse je súčasťou Marine Park a povrch ostrova pokrýva červená pôda, podľa ktorej bol aj ostrov pomenovaný. Je domovom vzácnych obrovských korytnačiek a vidieť môžete aj zrúcaniny dávnej kolónie malomocných. Pri malom ostrovčeku St. Pierre je nádherné šnorchlovanie. Cena výletu na tieto 3 ostrovy s obedom v podobe BBQ je 150 eur na osobu.

34 30 14 33 39 40

Ostrov La Digue

Loď z Praslinu na ostrov La Digue a späť stojí 30 eur na osobu a lístky na loď si môžete rezervovať na www.seychellesbookings.com alebo zakúpiť priamo v prístave. Plavba trvá len 15 minút. Ostrov ma rozlohu cca 10 km2 a je tretím najväčším ostrovom z celého súostrovia. Vďaka ružovým skalám, ktoré sa na ostrove nachádzajú, nesie pomenovanie aj Ružový ostrov. Má približne 2 000 obyvateľov a väčšina z nich sa po ostrove pohybuje na bicykli. Bicykle si môžete požičať na každom rohu za 100 rupií na deň. Na bicykli sa dá pohybovať po celom ostrove. Nádherné pláže pokrýva jemný ružovkastý piesok a vďaka nevšednej kráse nedotknutej prírody je ostrov najfotografovanejší zo všetkých ostrovov Seychellského súostrovia. Došli sme k plantáži L’union Estate – bývalej kokosovej plantáži z 18. storočia. Od prístaviska je to asi 2,7 km a bicyklom ste tu raz dva. Vstup sa platí 100 SCR a navštíviť môžete vanilkovú plantáž, kokosovú plantáž, starý kreolský cintorín, starý plantážnický dom, či výbeh s korytnačkami obrovskými. V areáli nájdete aj gigantickú skalu The Giant Rock – La Digue Rock, ktorá vznikla pred 750 mil. rokmi a je národnou pamiatkou. Cez plantáž sa dostanete až k najznámejšej a najfotografovanejšej pláži na Seychelách – Anse Source D’Argent (Strieborná zátoka). Typické pre túto pláž sú obrovské žulové balvany, ktoré ju obklopujú a dodávajú jej typický ráz. More je priezračne čisté, s množstvom farebných rýb, ktoré s radosťou vyskakujú až nad hladinu. Palmy a ďalšie stromy poskytujú dokonalý tieň. Sú tu aj plážové bary, kde podávajú čerstvé džúsy z rôzneho exotického ovocia. Ďalšia z krásnych pláži ostrova La Digue, ktorú sme navštívili je Anse Severe – pokojné miesto, vhodné na opaľovanie a kúpanie. Je to prvá pláž, na ktorú sa dostanete po ceste, ak sa dáte vľavo od móla. Pozdĺž brehu sa nachádzajú dva malé hotely avšak pláž nie je nikdy preplnená. Malebná pláž Grand Anse je obklopená veľkými žulovými kameňmi, no s veľkými vlnami. More nie je vhodné na kúpanie, pretože sa tu vyskytujú extrémne silné spodné prúdy. Anse Cocos je krásna zátoka na východnom pobreží ostrova a je prístupná iba pešo, a to buď cestou z Grand Anse, alebo v opačnom smere od Anse Fourmis. Na ostrove La Digue zažijete priateľskú atmosféru, s jeho malátnym tempom života a úchvatnými plážami.

25 26 2 20 18 22 21 19

Užitočné informácie:

Časový posun na Seychelách je + 3 hodiny. Elektrická sieť používaná na ostrovoch je 240V, teda je nutný adaptér.

Mena: Na Seychelách je mena SCR – Seychelles Rupee. Výmenný kurz sa dá zistiť veľmi ľahko zadaním frázy 1 Euro in SCR do Googla. Peniaze si treba meniť len v bankách alebo zmenárňach. Domáca mena sa používa hlavne v obchodoch s potravinami, či suvenírmi alebo pri vstupoch. Výlety sa väčšinou platia v Eurách.

Stravovanie: Stravovať sa dá buď v reštauráciách, ktoré sú však veľmi predražené alebo si jedlo viete kúpiť v tzv. Take Away, ktoré sú hlavne na hlavnom ostrove Mahé, čo je vlastne obdoba slovenského rýchleho občerstvenia. Ďalšou možnosťou stravovania je, že si budete variť samy. Obchody nájdete všade, odporúčam hlavne obchody u Indov, v ktorých nájdete kvalitné potraviny v dobrých cenách. Pitnú vodu na ostrovoch treba kupovať a cena za 5l vody je okolo 45 SCR.

Doprava: Na ostrovoch sa jazdí vľavo ako vo Veľkej Británii. Autobusy na ostrove Praslin jazdia pomerne často a autobusové zastávky sú len namaľované žlté čiary na zemi s nápisom BUS STOP. Na čelnom skle autobusu je napísaná cieľová stanica alebo aj čiastočná trasa autobusu. Výhodou autobusovej dopravy je, že je lacná. Jedna jazda stojí 5 SCR a nezáleží na vzdialenosti a cieľovej stanici. Pri prestupe na iný autobus sa platí znova. Lístky sa kupujú u vodiča a nastupuje i vystupuje sa „na znamenie“. Do autobusu sa nedá vziať kufor ani väčšiu batožinu. Autobusy premávajú od 6 do 18:30 hod. Môžete si požičať aj auto, ktorým prebrázdite ostrov. Ceny začínajú na cca. 50 eur/deň.

Wifi pripojenie: Wifi internet je na ostrovoch platený a aj dosť drahý. V hoteli Berjaya Praslin Resort karta na 1 hodinu, ktorá platí 48 hodín stojí 100 SCR, karta na 24 hodín, ktorá platí 72 hodín stojí 500 SCR a karta na 50 hodín, platná 14 dní stojí 900 SCR. Niekde môžete natrafiť aj na free pripojenie, napríklad v obchodoch so suvenírmi alebo v niektorých reštauráciách.

Užitočné linky:

Oficiálna stránka Seychel: www.seychelles.travel

Letenky na prelet medzi ostrovmi Mahé a Praslin: www.airseychelles.com

Hotel v ktorom sme boli ubytovaní: www.berjayahotel.com/praslin  

Fakultatívne výlety: www.masonstravel.com, www.7south.net

Naše video Seychely 2016 :)

komentáre k “Seychely

  1. Wauuuu tak toto je RAJ na Zemi a to doslova!! :) Nádherný článok aj video na konci, až som mala pocit, že som tam aj ja, tak intenzívne som to prežívala. Veľmi dobre napísané, hneď ma človek väčší prehľad, čo môže na Seychelách vidieť a zažiť. Dúfam, že sa tam niekedy dostanem aj ja.. Ďakujem za sprostredkovanie tejto nádhernej krajiny, vďaka tvojmu článku a fotkám, ktoré sú dych vyrážajúce!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *